ekologiczne projektowanie opakowań

Opakowania ekologiczne – nowy trend w projektowaniu opakowań

Projektowanie opakowań ekologicznych jest coraz powszechniejsze. Wybierają je zarówno nowe marki, które dopiero wchodzą na rynek i chcą być kojarzone z dbałością o środowisko, jak i marki o ugruntowanej pozycji, które podążają za trendami. Jakie są przyczyny wzrostu zainteresowania opakowaniami ekologicznymi?

Zmniejszenie produkcji plastiku wyzwaniem dla całego świata

plastikowe torby projektowanie

W ostatnich miesiącach szczególny nacisk kładzie się na obniżenie ilości produkowanego plastiku i zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyclingu. Plastik znajduje się w wodzie deszczowej, oceanach, a także w organizmach większości stworzeń wodnych. Badacze odkryli mikrocząsteczki plastiku również w organizmach niemieckich dzieci, co świadczy o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Ograniczenie produkcji plastiku i jego wykorzystania w opakowaniach jednorazowych stało się priorytetem dla całego świata.

Ekologiczne opakowania a oczekiwania konsumentów

Konsumenci mają coraz większą świadomość konieczności zadbania o środowisko naturalne i powtórnego wykorzystania surowców, dlatego chętniej wybierają marki, które takie działania wspierają. Firmy oferujące różne towary i usługi zostały niejako zmuszone do zmniejszenia zużycia plastiku, z którego powszechnie wykonywano butelki, pudełka do zabawek, a także wiele innych opakowań. Zamiast plastiku liczne marki częściej sięgają po papier pochodzący z recyclingu, szkło, a także po opakowania wykonane z materiałów biodegradowalnych.

projektowanie z papieru do recyclingu

Produkcja ekologicznych opakowań zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i świadczy o odpowiedzialnym działaniu marki. Liczba materiałów biodegradowalnych stale rośnie, a ich wykorzystywanie zachęca konsumentów do wybierania określonej grupy produktów. Co ważne, ekologiczne opakowania są równie solidne oraz stanowią skuteczny nośnik informacji o produkcie i marce.

ekologiczne opakowanie

Opakowania biodegradowalne z naturalnych surowców

Opakowania ekologiczne to nie tylko papierowe pudełka lub butelki z plastiku pochodzącego z recyclingu. Szczególne miejsce wśród nich zajmują opakowania biodegradowalne, które wykorzystuje się nawet do pakowania artykułów żywnościowych, takich jak jogurty lub do podawania kawy. W Green Mountain Coffe gorące napoje podaje się w kubkach kukurydzianych, a Stonyfield Farm pakuje w nie jogurty. Proces produkcji kubków z kukurydzy wiąże się z wytworzeniem prawie 50 proc. mniejszej ilości gazów cieplarnianych niż przy produkcji kubków z tradycyjnych materiałów.

Koncern Procter&Gamble wypuściła na rynek szampony w opakowaniach z , który powstał z trzciny cukrowej. Na podobny krok zdecydowały się firmy AT&T i Avantium. Avantium zdecydowało się nawet na wytwarzanie PEF, czyli tworzywa biodegradowalnego w 100 procentach. PEF produkuje się z trzciny cukrowej, kukurydzy i odpadów z przemysłu papierniczego oraz produkcji rolnej. Dzięki temu na rynek trafia coraz więcej opakowań, które wspierają ochronę środowiska naturalnego i przyczyniają się do powstrzymywania efektu cieplarnianego.

projektowanie z biodegradowalnych tworzyw

Wkrótce kolejne marki podążą śladem tych, które postawiły już na recycling i ekologiczne opakowania. Presja ze strony konsumentów, polityków i naukowców jest coraz większa, dlatego butelki, kubki, torebki i inne opakowania już w najbliższych latach mogą powstawać z zupełnie innych materiałów niż teraz.

Szukasz studia graficznego? Zobacz naszą ofertę: Projektowanie opakowań

Zapisz się do naszego newslettera o projektowaniu graficznym